Additional information
| Weight | 0.66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5 × 12 × 0.5 in |
| E1 SKU | 723878_EA |
| Retail Description | Ice It!® F*Pack Cold Pack for Use With Ice It!® MaxComfort™ System |
| Invoice description | COLD PACK, ICE IT F 4.5X7" |
| Manufacturer Name | Battle Creek |
| Manufacturer Number | 504 |
| Application | Cold Pack |
| Brand or Series | Ice It!® F-Pack Single |
| Activation Method | Freezer Cooled |
| Dimensions | 4-1/2 X 7 Inch |
| For Use With | For Use With Ice It!® MaxCOMFORT™ System |
| Material | Vinyl / Gel |
| QTY Per Sell | 1 |
| Securing Method | Without Securing Method |
| Temperature Duration | Up to 20 Minutes |
| Usage | Reusable |
| Target Area | Ankle / Elbow / Foot |
| California Prop 65 | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| Country of Origin | China |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |







Reviews
There are no reviews yet.