Additional information
| Weight | 2.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.1 × 2.6 × 5.8 in |
| E1 SKU | 766321_EA |
| Retail Description | Relief Pak® ColdSpot™ Cold Pack |
| Invoice description | COLD PACK, RELIEF REUSE STD VNYL 1/2SZ 7"X11" D/S |
| Manufacturer Name | Fabrication Enterprises |
| Manufacturer Number | 11-1003 |
| Application | Cold Pack |
| Brand or Series | Relief Pak® ColdSpot™ |
| Activation Method | Chilling Unit / Freezer Cooled |
| Dimensions | 7 X 11 Inch |
| Material | Vinyl / Gel |
| QTY Per Sell | 1 |
| Securing Method | Without Securing Method |
| Size | Half Size |
| Temperature Duration | Up to 30 Minutes |
| Usage | Reusable |
| Target Area | General Purpose |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| UPC | 714905017178 |
| Country of Origin | China |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |











Reviews
There are no reviews yet.