Additional information
| Weight | 3.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 7 × 2.5 in |
| E1 SKU | 723880_EA |
| Retail Description | Ice It!® MaxComfort™ System Cold Pack with Wrap, 12 x 13 Inch |
| Invoice description | COLD PACK, KNEE SYS ICE IT 12X13" |
| Manufacturer Name | Battle Creek |
| Manufacturer Number | 512 |
| Application | Cold Pack with Wrap |
| Brand or Series | Ice It!® MaxCOMFORT™ System |
| Activation Method | Freezer Cooled |
| Dimensions | 12 X 13 Inch |
| Material | Fabric / Foam / Vinyl / Gel |
| QTY Per Sell | 1 |
| Securing Method | Hook and Loop Strap |
| Temperature Duration | Up to 20 Minutes |
| Usage | Reusable |
| Target Area | Knee |
| California Prop 65 | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 40337005125 |
| Country of Origin | China |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |






Reviews
There are no reviews yet.