Description
- Collagen delivers structural support
- Alginate provides reliable exudate management
| Weight | 1.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.4 × 8.8 × 6.25 in |
| E1 SKU | 368788_CS |
| Retail Description | Systagenix Fibracol™ Plus Collagen/Alginate Dressing, 10 x 11 Centimeter |
| Invoice description | DRESSING, FIBRACOL COLLAGEN 4"X4" (12/BX) SYSTGX |
| Manufacturer Name | Solventum Corporation |
| Manufacturer Number | 2982 |
| Application | Collagen Dressing |
| Brand or Series | Fibracol™ Plus |
| Color | White |
| Dimensions | 4 X 4 Inch |
| Length | Up to 4 Inch Length |
| Material | Collagen / Calcium Alginate |
| QTY Per Sell | 72 |
| Shape | Square |
| Sterility | Sterile |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Fast Selling |
| GTIN | 4054596955356 |
| Country of Origin | Unknown |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.