Description
- A lightweight, flexible, one-piece system, ActiveLife® combines the skin barrier and the pouch into one simple, easy-to-manage system
- Pouch allows for draining
- Transparent
| Weight | 0.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.5 × 5.7 × 0.25 in |
| E1 SKU | 372845_EA |
| Retail Description | ActiveLife® One-Piece Drainable Transparent Colostomy Pouch, 12 Inch Length, 3/4 to 2½ Inch Stoma |
| Invoice description | POUCH, DRAINABLE 3/4"X2 1/2" (10/BX) |
| Manufacturer Name | ConvaTec |
| Manufacturer Number | 400598 |
| Application | Colostomy Pouch |
| Brand or Series | ActiveLife® |
| Barrier Style | Flat, Trim to Fit |
| Barrier Type | Durahesive Plus Extended Wear with Tape |
| Color | Transparent |
| Drain Type | Drainable |
| Length | 12 Inch Length |
| QTY Per Sell | 1 |
| Sterility | NonSterile |
| Stoma Opening Size | 3/4 to 2-1/2 Inch Stoma |
| System Type | One-Piece System |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Medium Selling |
| EAN | 76845510289 |
| Country of Origin | Dominican Republic |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.