Additional information
| Weight | 0.59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.25 × 5.5 × 2.25 in |
| E1 SKU | 550847_BX |
| Retail Description | Assura® One-Piece Drainable Opaque Colostomy Pouch, 11½ Inch Length, 3/8 to 2¾ Inch Stoma |
| Invoice description | POUCH, ASSURA EZCLOSE 1PC N/CNVX OPAQ 11 1/2" (10/BX) |
| Manufacturer Name | Coloplast |
| Manufacturer Number | 15870 |
| Application | Colostomy Pouch |
| Brand or Series | Assura® |
| Barrier Style | Flat, Trim to Fit |
| Color | Opaque |
| Drain Type | Drainable |
| Length | 11-1/2 Inch Length |
| QTY Per Sell | 10 |
| Sterility | NonSterile |
| Stoma Opening Size | 3/8 to 2-3/4 Inch Stoma |
| System Type | One-Piece System |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 762123046302 |
| Country of Origin | Hungary |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |




Reviews
There are no reviews yet.