Description
- One ply
- Soft, conformable, low linting and highly absorbent
- 3 inches x 4 yards
| Weight | 2.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.2 × 12.6 × 6.2 in |
| E1 SKU | 516682_CS |
| Retail Description | Dermacea™ Conforming Bandage, 3 Inch x 4 Yard, 1-Ply |
| Invoice description | DRESSING, DERMACEA STRCH N/S 3"X75" (12/BG 8BG/CS) |
| Manufacturer Name | Cardinal |
| Manufacturer Number | 441501 |
| Application | Conforming Bandage |
| Brand or Series | Dermacea™ |
| Color | White |
| Dimensions | 3 Inch X 4 Yard |
| Length | 4 to 6 Yard Length |
| Material | Cotton / Polyester |
| Ply | 1-Ply |
| QTY Per Sell | 96 |
| Shape | Roll Shape |
| Sterility | NonSterile |
| California Prop 65 | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 20884527008763 |
| Country of Origin | China |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.