Additional information
| Weight | 0.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 3.6 × 3.6 in |
| E1 SKU | 1033180_EA |
| Invoice description | THERMOMETER, REFRIGERATOR/FREEZER DATA LOGGING LED |
| Manufacturer Name | Fisher Scientific |
| Manufacturer Number | 15081123 |
| Application | Datalogging Refrigerator / Freezer Thermometer with Alarm |
| Brand or Series | Fisherbrand™ Traceable® Excursion-Trac™ |
| Accuracy | ± 0.25°C |
| Display Specifications | Triple Display |
| Display Type | LCD Display |
| For Use With | For Refrigerators, Freezers, Water Baths, Heating Blocks and Incubators |
| Material | ABS Plastic Case |
| Measuring Scale | Fahrenheit / Celsius |
| Mounting Type | Multiple Mounting Options |
| Power Source | AC Adaptor / Battery Backup |
| Probe Type | Bottle Probe |
| QTY Per Sell | 1 |
| Response Time | Every Minute to Every 24 Hours |
| Temperature Range | -58° to +158°F (-50° to +70°C) |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |

Reviews
There are no reviews yet.