Additional information
| Weight | 0.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.6 × 4.5 × 1.2 in |
| E1 SKU | 959577_EA |
| Invoice description | THERMOMETER, TRACEABLE DEW-POINT/WET-BULB/RH/TEMP ALARM |
| Manufacturer Name | Cole-Parmer Inst |
| Manufacturer Number | 90080-03 |
| Application | Dew Point / Wet Bulb / Humidity / Thermometer with Alarm |
| Brand or Series | Traceable® |
| Accuracy | ± 1°C, ± 4% RH (35% to 75% RH) |
| Display Specifications | 1 Inch High Digits |
| Display Type | LCD Display |
| Material | ABS Plastic |
| Measuring Scale | Fahrenheit / Celsius |
| Mounting Type | Flip-out Stand / Wall Mount |
| Power Source | Battery Operated |
| Probe Type | Internal Sensor |
| QTY Per Sell | 1 |
| Temperature Range | -40° to 158°F (-40° to 70°C) |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | China |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |

Reviews
There are no reviews yet.