Additional information
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 16.2 × 14.4 in |
| E1 SKU | 641021_EA |
| Retail Description | DCA Vantage™ Point-of-Care Immunoassay Analyzer |
| Invoice description | ANALYZER, HBA1C DCA VANTAGE D/S |
| Manufacturer Name | Siemens |
| Manufacturer Number | 10282969 |
| Application | Diabetes Management Analyzer |
| Brand or Series | DCA Vantage® |
| Dimensions | 9 X 10 X 11-1/2 Inch |
| For Use With | For Immunoassay Cartridge |
| Power Source | 100 to 240VAC, 50/60 Hz, 70 VA, 30 Watts |
| QTY Per Sell | 1 |
| Number of Tests | 3 Tests |
| Readout Type | Digital Display / Printer |
| Sample Type | Whole Blood / Urine Sample |
| Legend Code | No |
| Velocity | Phase Out |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |



Reviews
There are no reviews yet.