Additional information
| Weight | 0.49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.25 × 5 × 2.5 in |
| E1 SKU | 1074438_EA |
| Retail Description | McKesson Refrigerator / Freezer Thermometer, Digital Display, -58° to +158°F Range |
| Invoice description | THERMOMETER, REFRIG/FRZR SNGL PROBE ACC 0.3/RES 0.1 |
| Manufacturer Name | McKesson Brand |
| Manufacturer Number | MCK821RFV |
| Application | Digital Refrigerator / Freezer Thermometer with Alarm |
| Brand or Series | McKesson |
| Accuracy | ± 0.3°C |
| Display Specifications | Triple Display |
| Display Type | Digital Display |
| For Use With | For Refrigerators, Freezers and Rooms |
| Material | Plastic Case |
| Measuring Scale | Fahrenheit / Celsius |
| Mounting Type | Multiple Mounting Options |
| Power Source | Battery Operated |
| Probe Type | Glycol Bottle Probe |
| QTY Per Sell | 1 |
| Response Time | Every 10 Seconds |
| Temperature Range | -58° to +158°F (-50° to +70°C) |
| Legend Code | No |
| Velocity | Medium Selling |
| UPC | 612479223424 |
| Country of Origin | China |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |

Reviews
There are no reviews yet.