Additional information
| Weight | 0.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.2 × 4.5 × 2.3 in |
| E1 SKU | 840619_EA |
| Retail Description | Traceable® Hi-Accuracy Refrigerator / Freezer Thermometer with Alarm |
| Invoice description | THERMOMETER, REFRIGERATOR TRACEABLE HI-ACCURACY 1PROBE |
| Manufacturer Name | Health Care Logistics |
| Manufacturer Number | 17988 |
| Application | Digital Refrigerator / Freezer Thermometer with Alarm |
| Brand or Series | Traceable® Hi-Accuracy |
| Accuracy | ± 0.3°C |
| Display Specifications | Triple Display |
| Display Type | Digital Display |
| For Use With | For Refrigerators and Freezers |
| Material | ABS Plastic Case |
| Measuring Scale | Fahrenheit / Celsius |
| Mounting Type | Door / Wall Mount |
| Power Source | Battery Operated |
| Probe Type | Glycol Bottle Probe |
| QTY Per Sell | 1 |
| Temperature Range | -58° to +158°F (-50° to +70°C) |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| Country of Origin | United States |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |

Reviews
There are no reviews yet.