Description
- Oral / Rectal
- Water-Resistant
- Last Reading Memory
- Beeps When Ready
- Dual Scale (°F / °C)
- Non-replaceable battery
| Weight | 0.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.4 × 2.7 × 0.7 in |
| E1 SKU | 491097_EA |
| Retail Description | McKesson Digital Thermometer |
| Invoice description | THERMOMETER, DIGITAL LF (20/BX) |
| Manufacturer Name | McKesson Brand |
| Manufacturer Number | 16-412GM-00 |
| Application | Digital Stick Thermometer |
| Brand or Series | McKesson |
| Accuracy | ± 0.1° C / ± 0.2° F |
| Display Type | Digital Display |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Measuring Scale | Fahrenheit / Celsius |
| Mounting Type | Handheld |
| Power Source | Battery |
| Probe Type | Oral / Rectal / Axillary Probe |
| QTY Per Sell | 1 |
| Response Time | 60 Second Response |
| Temperature Range | 90°F to 110°F / 32°C to 43.3°C |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Medium Selling |
| UPC | 612479228313 |
| Country of Origin | Unknown |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.