Additional information
| Weight | 0.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 5 × 2.25 in |
| E1 SKU | 982838_EA |
| Retail Description | Andwin Scientific Ambient Temperature Thermometer / Hygrometer |
| Invoice description | THERMOMETER, HYGROM MULTI DISPLY 70C/158F/20-100% RH |
| Manufacturer Name | PANTek Technologies LLC |
| Manufacturer Number | 30515 |
| Application | Digital Thermometer / Hygrometer |
| Accuracy | ± 1°C, ± 4% RH |
| Display Type | Digital Display |
| Measuring Scale | Fahrenheit / Celsius |
| Mounting Type | Flip-out Stand / Hanging |
| Power Source | Battery Operated |
| Probe Type | Internal Sensor |
| QTY Per Sell | 1 |
| Temperature Range | 14° to 158° F (-10° to 70° C) |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | Germany |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |

Reviews
There are no reviews yet.