Additional information
| Weight | 0.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.8 × 2.25 × 1 in |
| E1 SKU | 562802_EA |
| Retail Description | Fisher Scientific™ Digital Laboratory Thermometer |
| Invoice description | THERMOMETER, TRACE DIG WATERPROOF |
| Manufacturer Name | Fisher Scientific |
| Manufacturer Number | 1464844 |
| Application | Digital Water-Resistant Thermometer |
| Brand or Series | Fisherbrand™ Traceable® |
| Accuracy | ± 0.1°C |
| Display Specifications | 6.4 mm |
| Display Type | Digital Display |
| Material | Stainless Steel Stem |
| Measuring Scale | Fahrenheit / Celsius |
| Mounting Type | Free-standing |
| Power Source | Battery Operated |
| Probe Type | Stainless Steel Probe |
| QTY Per Sell | 1 |
| Temperature Range | -58° to +572°F (-50° to +300°C) |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |

Reviews
There are no reviews yet.