Description
- Dropette transfer pipette from Simport Scientific is 15.5 centimeters long with a 6.7-millimeter stem
- Total volume is 5 mL with a bulb draw of 1.9 mL
- These pipettes can be used with liquid nitrogen
| Weight | 17.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 14 × 10.75 in |
| E1 SKU | 1035152_CS |
| Retail Description | Dropette® Transfer Pipette, 5 mL, 1.9 mL Draw Volume |
| Invoice description | PIPETTE, TRANS BLOOD BANK 6" (500/BX 10BX/CS) |
| Manufacturer Name | Simport Scientific |
| Manufacturer Number | P200-56 |
| Application | Transfer Pipette |
| Brand or Series | Dropette® |
| Material | LDPE |
| QTY Per Sell | 5000 |
| Volume | 5 mL |
| Draw Volume | 1.9 mL Draw Volume |
| Legend Code | No |
| Velocity | Phase Out |
| Country of Origin | China |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.