Additional information
| Weight | 16.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.75 × 20.25 × 11.5 in |
| E1 SKU | 1115771_EA |
| Retail Description | McKesson Exam Stool with Backrest |
| Invoice description | STOOL, EXAM PNEUMATIC W/BACK REST 5LEG BLK |
| Manufacturer Name | McKesson Brand |
| Manufacturer Number | 81-22100B-WR041 |
| Application | Exam Stool |
| Brand or Series | McKesson |
| Back Style | Backrest |
| Color | Black |
| Height Adjustment Type | Pneumatic Height Adjustment |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Material | PolyFoam |
| QTY Per Sell | 1 |
| Seat Diameter | 14-3/4 Inch Seat Diameter |
| Weight Capacity | 250 lbs. Weight Capacity |
| Base Diameter | 21 Inch Base Diameter |
| Base Specifications | Five-leg, 21 inch (53.3 cm), black, ABS plastic composite base |
| Number of Wheels | 5 Casters |
| Seat Shape | Round Seat |
| Legend Code | No |
| Velocity | Phase Out |
| UPC | 612479235441 |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |

Reviews
There are no reviews yet.