Additional information
| Weight | 0.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.5 × 5 × 0.5 in |
| E1 SKU | 604962_EA |
| Retail Description | 1500 Series External Splint Kit |
| Invoice description | SPLINT, NASAL DENVER SM/MED (5/BX) SHIPRT |
| Manufacturer Name | Summit Medical |
| Manufacturer Number | 10-1500-05KS |
| Application | External Nasal Splint Kit |
| Brand or Series | Denver Splint® Series 1500 |
| Color | Beige |
| Dimensions | 35 X 65 mm |
| Fastening Type | Adhesive / Velcro® |
| Material | Aluminum |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Small / Medium |
| Type | 2 Pieces |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |


Reviews
There are no reviews yet.