Description
- Oval shape protects entire eye
- Cotton filler and a spun-blown polypropylene outer layer offer maximum absorption
- Sterile, non-adherent pad is intended for single-use applications
- 2-1/8 x 2-5/8 inches
| Weight | 0.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5 × 3.4 × 7.8 in |
| E1 SKU | 467978_BX |
| Retail Description | McKesson Eye Pad, 2-1/8 x 2-5/8 Inch |
| Invoice description | PAD, EYE OVAL STR 2 1/8"X2 5/ 8" (1/PK 50PK/BX 12B |
| Manufacturer Name | McKesson Brand |
| Manufacturer Number | 16-4282 |
| Application | Eye Pad |
| Brand or Series | McKesson |
| Color | White |
| Dimensions | 2-1/8 X 2-5/8 Inch |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Length | Up to 4 Inch Length |
| Material | Cotton Filler / Spun Blown Polypropylene NonWoven Outer Layer |
| QTY Per Sell | 50 |
| Shape | Oval |
| Sterility | Sterile |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Medium Selling |
| GTIN | 20612479130047 |
| Country of Origin | Unknown |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.