Description
- Lightweight aluminum is curved to conform to finger in semi-flexed position
- It’s indicated for dislocations; phalangeal and metacarpal fractures
- Medium/large is 4 inches long and has a 22.22-millimeter width
| Weight | 0.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.6 × 8 × 1.2 in |
| E1 SKU | 380407_PK |
| Retail Description | ProCare® Finger Protector Splint, Medium / Large |
| Invoice description | FINGER SPLINT, CRVD PADDED 4" (12/PK) |
| Manufacturer Name | DJO |
| Manufacturer Number | 79-71924 |
| Application | Finger Protector Splint |
| Brand or Series | ProCare® |
| Fastening Type | Without Fastening |
| Length | 4 Inch Length |
| Material | Aluminum / Foam |
| QTY Per Sell | 12 |
| Size | Medium / Large |
| Style | Curved Padded |
| Target Area | Left or Right Hand |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 888912025683 |
| Country of Origin | Mexico |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.