Additional information
| Weight | 0.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.1 × 4.1 × 1.25 in |
| E1 SKU | 258865_BX |
| Retail Description | ProCare® Finger Strip Splint, ½-inch width |
| Invoice description | FINGER SPLINT, STRIP ALUM FOAM1/2X9" (24/BX) |
| Manufacturer Name | DJO |
| Manufacturer Number | 79-72164 |
| Application | Finger Strip Splint |
| Brand or Series | ProCare® |
| Dimensions | 1/2 X 9 Inch |
| Fastening Type | Without Fastening |
| Length | 9 Inch Length |
| Material | Aluminum / Foam |
| QTY Per Sell | 24 |
| Style | Padded Strip |
| Target Area | Finger |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| GTIN | 888912026024 |
| Country of Origin | Mexico |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |





Reviews
There are no reviews yet.