Description
- Absorbs exudate and provides a moist wound environment
- Soft, conformable and cushioning, making it a good choice for bony prominences and site care
| Weight | 4.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.2 × 16.3 × 10.5 in |
| E1 SKU | 913897_CS |
| Retail Description | Optifoam® Basic Nonadhesive without Border Foam Dressing, 4 x 5 Inch |
| Invoice description | PAD, OPTIFOAM BASIC 4"X5" (10/BX 10BX/CS) |
| Manufacturer Name | Medline |
| Manufacturer Number | MSC1145 |
| Application | Foam Dressing |
| Brand or Series | Optifoam® Basic |
| Adhesive Type | Nonadhesive |
| Backing Material | Without Film Backing |
| Color | White |
| Dimensions | 4 X 5 Inch |
| Length | 5 to 12 Inch Length |
| Material | Hydrophilic Polyurethane Foam |
| QTY Per Sell | 100 |
| Shape | Rectangle |
| Sterility | Sterile |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.