Additional information
| Weight | 2.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.3 × 22.1 × 6.6 in |
| E1 SKU | 566972_EA |
| Retail Description | SkiL-Care™ Heels-Off Heel Elevator, Medium / Large |
| Invoice description | PROTECTOR, HEEL HEELS-OFF |
| Manufacturer Name | Skil-Care |
| Manufacturer Number | 503150 |
| Application | Foot / Heel Elevating Cushion |
| Brand or Series | Heels-Off |
| Color | Blue |
| Cover Material | Antimicrobial / Low-Shear Cover |
| Dimensions | 24 W X 16 D X 7 H Inch |
| Inflation Type | Noninflatable |
| Material | Foam |
| QTY Per Sell | 1 |
| Securing Method | Freestanding |
| Size | Medium / Large |
| California Prop 65 | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 671509236209 |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |





Reviews
There are no reviews yet.