Description
- 60-inch gait belt aids in patient handling and mobility
- This belt has a stars-and-stripes pattern and uses a Delrin buckle
| Weight | 0.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.8 × 2.4 × 2.4 in |
| E1 SKU | 864662_EA |
| Retail Description | McKesson Stars and Stripes Gait Belt, 60 Inch |
| Invoice description | BELT, GAIT STARS & STRIPES W/DELRIN BUCKLE 60" (48/CS) |
| Manufacturer Name | McKesson Brand |
| Manufacturer Number | 862 |
| Application | Gait Belt |
| Brand or Series | McKesson |
| Color | Stars and Stripes Design |
| Length | 60 Inch Length |
| QTY Per Sell | 1 |
| Securing Method | Delrin® Buckle |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 612479207912 |
| Country of Origin | Unknown |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.