Additional information
| Weight | 0.48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.3 × 3 × 2.4 in |
| E1 SKU | 698283_EA |
| Retail Description | SkiL-Care™ PathoShield Gait Belt, Stars & Stripes, 60 Inch |
| Invoice description | BELT, GAIT VNYL 60" STARS & STRIPES |
| Manufacturer Name | Skil-Care |
| Manufacturer Number | 914384 |
| Application | Gait Belt |
| Brand or Series | SkiL-Care™ PathoShield |
| Color | Stars and Stripes Design |
| Length | 60 Inch Length |
| Material | Vinyl |
| QTY Per Sell | 1 |
| Securing Method | Delrin® Buckle |
| California Prop 65 | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| UPC | 671509253909 |
| GTIN | 671509253909 |
| Country of Origin | United States |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |





Reviews
There are no reviews yet.