Description
- Twelve ply
- Sterile
- 100% cotton
- Appropriate for wound dressing, cleaning, prepping or packing
- Reduced linting
- Packed in convenient, peelable pouches
- 2 x 2 inches
| Weight | 0.38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 3.6 × 4.1 in |
| E1 SKU | 501657_BX |
| Retail Description | McKesson Sterile Gauze Sponge, 2 x 2 Inch, 12-Ply |
| Invoice description | SPONGE, GAUZE 12PLY STR 2"X2" (1/PK 100PK/BX 24BX/CS) |
| Manufacturer Name | McKesson Brand |
| Manufacturer Number | 16-4221 |
| Application | Gauze Sponge |
| Brand or Series | McKesson |
| Color | White |
| Dimensions | 2 X 2 Inch |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Length | Up to 4 Inch Length |
| Material | Cotton |
| Ply | 12-Ply |
| QTY Per Sell | 100 |
| Shape | Square |
| Sterility | Sterile |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Medium Selling |
| UPC | 612479147744 |
| Country of Origin | Unknown |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.