Description
- 100% cotton is ideal for wound dressing, cleaning, prepping and packing
- Sterile gauze sponge offers reduced linting properties
- Intended for single-use applications
- Peelable pouch simplifies access
- 4 x 4 inches
| Weight | 13.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.2 × 12.5 × 13.2 in |
| E1 SKU | 446027_CS |
| Retail Description | McKesson Sterile Gauze Sponge, 4 x 4 Inch, 12-Ply |
| Invoice description | SPONGE, GAUZE 12PLY STR 4"X4" (1/PK 50/BX 30BX/CS) |
| Manufacturer Name | McKesson Brand |
| Manufacturer Number | 16-4241 |
| Application | Gauze Sponge |
| Brand or Series | McKesson |
| Color | White |
| Dimensions | 4 X 4 Inch |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Length | Up to 4 Inch Length |
| Material | Cotton |
| Ply | 12-Ply |
| QTY Per Sell | 1200 |
| Shape | Square |
| Sterility | Sterile |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Medium Selling |
| GTIN | 40612479118049 |
| Country of Origin | Unknown |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.