Additional information
| Weight | 0.54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5 × 9.8 × 1.7 in |
| E1 SKU | 466397_EA |
| Retail Description | 3M Littmann Lightweight II S.E. Stethoscope |
| Invoice description | STETHOSCOPE, LIGHTWEIGHT II BURG 28" 3M |
| Manufacturer Name | Solventum Corporation |
| Manufacturer Number | 2451 |
| Application | General Exam Stethoscope |
| Brand or Series | 3M™ Littmann® Lightweight II S.E. |
| Bell Size | 1-3/8 Inch Bell |
| Binaurals Material | Alloy Binaurals |
| Chestpiece Material | Aluminum Chestpiece |
| Diaphragm Diameter | 2-1/10 Inch Diaphragm |
| Ear Pieces Type | Soft Seal Ear Tips |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Number of Tubes | 1-Tube |
| QTY Per Sell | 1 |
| Tube Type | Single Lumen |
| User | Adult |
| Tube Color | Burgundy |
| Tubing Length | 28 Inch Tube |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 707387789152 |
| Country of Origin | Unknown |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |

Reviews
There are no reviews yet.