Additional information
| Weight | 0.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.1 × 4 × 1.1 in |
| E1 SKU | 363744_EA |
| Retail Description | McKesson Classic Stethoscope, Black, 22" Tube |
| Invoice description | STETHOSCOPE, DUAL HEAD BLK |
| Manufacturer Name | McKesson Brand |
| Manufacturer Number | 01-670BKGM |
| Application | General Exam Stethoscope |
| Brand or Series | McKesson |
| Bell Size | 3/4 Inch Bell |
| Binaurals Material | Adjustable Aluminum Binaurals |
| Chestpiece Material | Aluminum Chestpiece |
| Diaphragm Diameter | 1-3/4 Inch Diaphragm |
| Ear Pieces Type | PVC, Mushroom Ear Tips |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Number of Tubes | 1-Tube |
| QTY Per Sell | 1 |
| Tube Type | Single Lumen |
| User | Adult |
| Tube Color | Black |
| Tubing Length | 22 Inch Tube |
| California Prop 65 | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Legend Code | No |
| Velocity | Medium Selling |
| UPC | 637390919584 |
| Country of Origin | China |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |

Reviews
There are no reviews yet.