Additional information
| Weight | 1.11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.5 × 7.4 × 2.4 in |
| E1 SKU | 761317_BG |
| Retail Description | Globe® Scientific Tube Closure for 13 mm Vacuum and Test Tubes |
| Invoice description | CAP, PIERCEABLE CLOSURE F/12-13MM TUBES BLU (1000/BG) |
| Manufacturer Name | Globe Scientific |
| Manufacturer Number | 113150B |
| Application | Tube Closure |
| Brand or Series | Globe® Scientific |
| Color | Blue |
| Dimensions | 13 mm |
| For Use With | For 13 mm Vacuum and Test Tubes |
| Material | Thermoplastic Elastomer |
| QTY Per Sell | 1000 |
| Sterility | NonSterile |
| Style | Pierceable Plug Cap |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| Country of Origin | Canada |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |


Reviews
There are no reviews yet.