Description
- TV range: 250-1000 mL
- Moisture output: 26 mg H2O/L (Vt=0.5L)
- Dead space: 17 mL
| Weight | 0.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.1 × 2.2 × 1.2 in |
| E1 SKU | 1042691_EA |
| Retail Description | Sunset Healthcare Heat Moisture Exchanger with Oxygen Port |
| Invoice description | EXCHANGER, HEAT/MOIST F/TRACH TU W/OXY PORT (30/CS) |
| Manufacturer Name | Sunset Healthcare |
| Manufacturer Number | RES027OP |
| Application | Heat and Moisture Exchanger-Trach |
| Brand or Series | Sunset |
| Material | Polypropylene |
| QTY Per Sell | 1 |
| Resistance | 0.4 cm @ 30 LPM |
| Sterility | NonSterile |
| User | Adult |
| Volume | 250 to 1000 mL |
| Filter Type | Without Filter |
| Port Type | Gas Sampling Port |
| Style | Straight |
| Legend Code | No |
| Velocity | Fast Selling |
| Country of Origin | Taiwan |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.