Description
- 12.5 mL of dead space
- VT range is from 250 to 1000mL
- Reduces the risk of tube blockage from encrustations, with minimal resistance to flow
| Weight | 0.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.25 × 7.25 × 7 in |
| E1 SKU | 1065848_CS |
| Retail Description | Sunset Healthcare Heat & Moisture Exchanger |
| Invoice description | EXCHANGER, HEAT & MOISTURE SUNSET T F/TRACH TUBE (30/CS) |
| Manufacturer Name | Sunset Healthcare |
| Manufacturer Number | RES027 |
| Application | Heat and Moisture Exchanger-Trach |
| Brand or Series | Sunset |
| Material | Polypropylene |
| QTY Per Sell | 30 |
| Resistance | 1.6 cm H2O @ 90 L / min |
| Sterility | NonSterile |
| User | Adult |
| Volume | 250 to 1000 mL |
| Filter Type | Without Filter |
| Port Type | Without Port |
| Style | Straight |
| Legend Code | No |
| Velocity | Fast Selling |
| Country of Origin | Taiwan |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.