Additional information
| Weight | 0.11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 7 × 1 in |
| E1 SKU | 1010854_EA |
| Retail Description | Silicone Heat Glove Heat Resistant Glove |
| Invoice description | GLOVE, HEAT SILICONE 16.9" |
| Manufacturer Name | Healthmark Industries |
| Manufacturer Number | SLG-004 |
| Application | Heat Resistant Glove |
| Brand or Series | Silicone Heat Glove |
| Color | Blue |
| Cuff Style | Straight Cuff |
| Glove Exterior | Fully Textured |
| Length | 16.9 Inch |
| Material | Silicone |
| Powder Content | Powder Free |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | One Size Fits Most |
| Sterility | NonSterile |
| Usage | Reusable |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | China |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |







Reviews
There are no reviews yet.