Additional information
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 1 in |
| E1 SKU | 1119598_EA |
| Invoice description | FORCEP, HALSTED MOSQUITO CURVED 5" |
| Manufacturer Name | Fine Surgical |
| Manufacturer Number | 12-183 |
| Application | Hemostatic Forceps |
| Handle Type | Finger Ring Handle |
| Material | Stainless Steel |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | 5 Inch Length |
| Type | Scissor Type |
| Locking Type | Ratchet Lock |
| Style | Halsted-Mosquito |
| Tip Style | Curved |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | Pakistan |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |




Reviews
There are no reviews yet.