Additional information
| Weight | 0.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.5 × 5 × 1 in |
| E1 SKU | 587107_EA |
| Retail Description | Nu-Hope Laboratories Nu-Support™ Hernia Belt, Medium |
| Invoice description | BELT, SUPPORT COOL COMFORT ELAS MED 32"-35" |
| Manufacturer Name | Nu-Hope Laboratories |
| Manufacturer Number | 2666 |
| Application | Hernia Belt |
| Material | Elastic / Breathable Cool Comfort |
| Opening Size | 2-3/8 Inch, Centered |
| Panel | Flat |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Medium, Adult |
| Hip Size | 32 to 35 Inch |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| Country of Origin | United States |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |





Reviews
There are no reviews yet.