Additional information
| Weight | 0.14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.75 × 3.5 × 0.75 in |
| E1 SKU | 866169_EA |
| Retail Description | PDC® I.V. Armboard |
| Invoice description | ARMBOARD, DISP ADLT 3X17.5" (100/CS) |
| Manufacturer Name | PDC Healthcare |
| Manufacturer Number | 45002-11-MPG |
| Application | I.V. Armboard |
| Brand or Series | PDC® |
| Color | White |
| QTY Per Sell | 1 |
| Securing Method | Without Fasteners |
| Size | 3 X 17.5 Inch |
| Sterility | NonSterile |
| Type | Rigid |
| Usage | Disposable |
| User | Adult |
| Core Material | NonWoven Material |
| Target Area | Arm |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |





Reviews
There are no reviews yet.