Additional information
| Weight | 0.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.5 × 3.5 × 1.7 in |
| E1 SKU | 454698_EA |
| Retail Description | Miltex® SuperCut Iris Scissors |
| Invoice description | SCISSOR, IRIS SUPER CUT MICRO SERR CRVD 4 1/2" |
| Manufacturer Name | Integra Lifesciences |
| Manufacturer Number | 5-SC-306 |
| Application | Iris Scissors |
| Brand or Series | Miltex® SuperCut |
| Handle Type | Finger Ring Handle |
| Length | 4-1/2 Inch Length |
| Material | German Stainless Steel |
| QTY Per Sell | 1 |
| Sterility | NonSterile |
| Tip Type | Sharp Tip / Sharp Tip |
| Blade Type | Curved |
| Grade | OR Grade |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 10381780437536 |
| Country of Origin | Germany |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |



Reviews
There are no reviews yet.