Additional information
| Weight | 5.98 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 9 × 9.2 in |
| E1 SKU | 1173996_BX |
| Invoice description | IV PUMP SET, 10DRP 2 NF PORTS .2M FILTER 105" (50/BX) |
| Manufacturer Name | McKesson Brand |
| Manufacturer Number | TCBINF6571-A |
| Application | IV Pump Set |
| Brand or Series | McKesson |
| For Use With | For use with Baxter FloGard and Baxter Spectrum Infusion Pumps |
| QTY Per Sell | 50 |
| Sterility | Sterile Fluid Path |
| Type | Solution |
| Administration Method | Pump |
| Drip Rate | 10 Drops / mL Drip Rate |
| Flow Control Type | Roller Clamp / Slide Clamp |
| Number of Ports | 2 Ports |
| Port Type | Clave™ Y-Port |
| Priming Volume | 20 mL Priming Volume |
| Tubing Length | 105 Inch Tubing |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | China |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |




Reviews
There are no reviews yet.