Additional information
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 14.2 × 32.2 in |
| E1 SKU | 1224573_EA |
| Retail Description | Feather Lightweight Wheelchair |
| Invoice description | WHEELCHAIR, MANUAL LT WT HD 350LB CAPACITY 22" |
| Manufacturer Name | Feather Mobility LLC |
| Manufacturer Number | FCM22-BK-BKC |
| Application | Lightweight Wheelchair |
| Brand or Series | Feather |
| Arm Type | Full Length Arm |
| Back Height | 16 Inch Back Height |
| Back Width | 22 Inch Back Width |
| Folding Type | Folding |
| Footrest Or Legrest Type | Swing-Away Footrest |
| Frame Material | Aluminum Frame |
| Handle Type | Push Bar |
| Product Weight | 22 lbs. Product Weight |
| QTY Per Sell | 1 |
| Seat Depth | 16 Inch Seat Depth |
| Seat Height | 19 Inch Seat Height |
| Seat Material | Nylon Seat |
| Seat Width | 22 Inch Seat Width |
| Securing Method | Without Securing Method |
| Tire Type | Polyurethane Tires |
| Upholstery Color | Gray / Green Upholstery |
| User | Adult |
| Weight Capacity | 350 lbs. Weight Capacity |
| Wheel Type | 8 Inch Front Caster / 24 Inch Rear Wheel |
| Arm Height | Fixed Arm Height |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 689266365773 |
| Country of Origin | China |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |

Reviews
There are no reviews yet.