Description
- Self-adhering extended wear one-piece catheter combines a comfortable latex sheath with a wide, water-tight seal
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 11 × 7.6 in |
| E1 SKU | 330157_BX |
| Retail Description | Coloplast Active Cath® Male External Catheter |
| Invoice description | CATHETER, MALE EXT INTERMEDIATE 31MM MENTOR |
| Manufacturer Name | Coloplast |
| Manufacturer Number | 8305 |
| Application | Male External Catheter |
| Brand or Series | Active Cath® |
| Diameter | 31 mm |
| Latex Free Indicator | Contains Latex |
| Material | Latex |
| QTY Per Sell | 100 |
| Securing Method | Self-Adhesive Seal |
| Size | Intermediate |
| Sterility | NonSterile |
| Type | One Piece , Extended Wear |
| Usage | Single Patient Use |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 5708932285117 |
| Country of Origin | China |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.