Description
- Self-adhering male external catheter
- Clear silicone allows visual inspection of skin
- Hypoallergenic
- 35mm in diameter
| Weight | 0.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.5 × 5 × 1.25 in |
| E1 SKU | 205265_EA |
| Retail Description | Coloplast Clear Advantage® Male External Catheter, Large |
| Invoice description | CATHETER, MALE EXT ADVANT CLR LG (100/CS) MENTOR |
| Manufacturer Name | Coloplast |
| Manufacturer Number | 6400 |
| Application | Male External Catheter |
| Brand or Series | Clear Advantage® |
| Diameter | 35 mm |
| Material | Silicone |
| QTY Per Sell | 1 |
| Securing Method | Self-Adhesive Strip |
| Size | Large |
| Sterility | NonSterile |
| Type | Standard Type |
| Usage | Single Patient Use |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Medium Selling |
| UPC | 81317164005 |
| Country of Origin | Mexico |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.