Additional information
| Weight | 0.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.5 × 8 × 2.5 in |
| E1 SKU | 1082100_BG |
| Retail Description | McKesson Red Tube Closure, 13 mm |
| Invoice description | CAP, VAC TUBE RED 13MM (1000/BG) |
| Manufacturer Name | McKesson Brand |
| Manufacturer Number | 177-113146R |
| Application | Tube Closure |
| Brand or Series | McKesson |
| Color | Red |
| Dimensions | 13 mm |
| For Use With | For Use with 13 mm Blood Drawing Tubes, Glass Test Tubes, Plastic Culture Tubes |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Material | Polyethylene |
| QTY Per Sell | 1000 |
| Sterility | NonSterile |
| Style | Snap Cap |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | China |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |

Reviews
There are no reviews yet.