Additional information
| Weight | 3.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11 × 7.5 × 3.5 in |
| E1 SKU | 540872_EA |
| Retail Description | Thermophore® MaxHEAT™ Moist Heating Pad for Backs, Hips, Legs and Shoulders |
| Invoice description | THERMOPHORE PACK, LG W/20MIN TIMER 14"X27" |
| Manufacturer Name | Battle Creek |
| Manufacturer Number | 155 |
| Application | Moist Heating Pad |
| Brand or Series | Thermophore® MaxHEAT™ |
| Activation Method | Electric |
| Dimensions | 14 X 27 Inch |
| Material | Cotton Blend Cover |
| QTY Per Sell | 1 |
| Securing Method | Without Securing Method |
| Size | Large |
| Usage | Reusable |
| Target Area | Back / Hip / Leg / Shoulders |
| California Prop 65 | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 40337001554 |
| Country of Origin | China |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |











Reviews
There are no reviews yet.