Additional information
| Weight | 1.22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.38 × 5.38 × 2.2 in |
| E1 SKU | 116418_BX |
| Invoice description | TUBE, BLD COL PLAIN RED 3ML GLS MONOJECT (100/BX 10BX/CS) |
| Manufacturer Name | Cardinal |
| Manufacturer Number | 8881301215 |
| Application | Venous Blood Collection Tube |
| Brand or Series | Monoject™ |
| Closure Type | Conventional Closure |
| Dimensions | 10.2 X 64 mm |
| Material | Glass Tube |
| QTY Per Sell | 100 |
| Sterility | Sterile |
| Type | Serum Tube |
| Volume | 3 mL |
| Additive | Plain |
| Coating | Silicone Coated Tube / Glycerine Coated Closure |
| Color Code | Red |
| Tube Color | Clear Tube |
| California Prop 65 | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 10884527002870 |
| Country of Origin | Unknown |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |










Reviews
There are no reviews yet.