Description
- Ethilon suture is dyed black or green to enhance visibility in tissue
- Minimal acute inflammatory response from tissue
- Extremely slow encapsulation and degradation (1 to 2 years)
| Weight | 0.51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.5 × 2.9 × 5.3 in |
| E1 SKU | 130320_BX |
| Retail Description | Ethilon™ Suture with Needle |
| Invoice description | SUTURE, ETHILON BLK MONO 3-0 18" PS-2 (36/BX) |
| Manufacturer Name | J & J Healthcare Systems |
| Manufacturer Number | 1669H |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Brand or Series | Ethilon™ |
| QTY Per Sell | 36 |
| Coating | Uncoated |
| Needle Length | 19 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 3/8 Circle |
| Needle Type | Precision Reverse Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Suture Color | Black |
| Suture Length | 18 Inch Suture |
| Suture Type | Monofilament |
| Suture Material | Nylon |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Medium Selling |
| GTIN | 30705031001873 |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.