Additional information
| Weight | 0.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 3 × 0.1 in |
| E1 SKU | 1099376_EA |
| Retail Description | MiniMedicut™ Nurse Shears |
| Invoice description | SHEARS, NURSE MINIMEDICUT FROSTED KIWI 5 1/2" |
| Manufacturer Name | American Diagnostic Corp |
| Manufacturer Number | 321FKW |
| Application | Nurse Shears |
| Brand or Series | MiniMedicut™ |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Length | 5-1/2 Inch Length |
| Material | Stainless Steel |
| QTY Per Sell | 1 |
| Grade | Surgical Grade |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| UPC | 634782056124 |
| Country of Origin | China |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |








Reviews
There are no reviews yet.