Additional information
| Weight | 12.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.4 × 11.8 × 7.8 in |
| E1 SKU | 153510_CS |
| Retail Description | Dukal Sterile Blue O.R. Towel, 17 x 26 Inch |
| Invoice description | TOWEL, OR CTTN STR BLU 4'S (4/PK 20PK/CS) |
| Manufacturer Name | Dukal |
| Manufacturer Number | CT-04B |
| Application | O.R. Towel |
| Brand or Series | Dukal™ |
| Color | Blue |
| Dimensions | 17 W X 26 L Inch |
| Material | Cotton |
| QTY Per Sell | 20 |
| Sterility | Sterile |
| Type | Plain Weave / Non-Radiopaque |
| Usage | Disposable |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 20665973000439 |
| Country of Origin | China |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |



Reviews
There are no reviews yet.