Additional information
| Weight | 0.56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.6 × 11.3 × 2 in |
| E1 SKU | 697315_EA |
| Retail Description | Sport-Aid™ Worker Back Support with Suspenders, Medium / Large |
| Invoice description | BACK SUPPORT, 9" BLK MED/LG SCOTSP |
| Manufacturer Name | Scott Specialties |
| Manufacturer Number | SA0109 BLA M/L |
| Application | Occupational Back Support |
| Brand or Series | Sport-Aid™ |
| Color | Black |
| Dimensions | 32 to 44 Inch Hip Circumference |
| Fastening Type | Hook and Loop Closure |
| Gender | Unisex |
| Material | Dura-Foam™ |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Medium / Large |
| User | Adult |
| Style | Flexible Stays / Suspenders |
| Target Area | Lumbar / Abdomen |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| Country of Origin | Mexico |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |



Reviews
There are no reviews yet.