Additional information
| Weight | 0.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.6 × 2.9 × 10.9 in |
| E1 SKU | 697316_EA |
| Retail Description | Sport-Aid™ Back Support Belt with Stays, Extra Large |
| Invoice description | BACK SUPPORT, 9" BLK XLG SCOTSP |
| Manufacturer Name | Scott Specialties |
| Manufacturer Number | SA0109 BLA XL |
| Application | Occupational Back Support |
| Brand or Series | Sport-Aid™ |
| Color | Black |
| Dimensions | 40 to 55 Inch Hip Circumference |
| Fastening Type | Hook and Loop Closure |
| Gender | Unisex |
| Material | Dura-Foam™ |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | X-Large |
| User | Adult |
| Style | Flexible Stays / Suspenders |
| Target Area | Lumbar / Abdomen |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Nonstock |
| UPC | 763189110457 |
| Country of Origin | Mexico |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |

Reviews
There are no reviews yet.