Description
- Excellent all-purpose, low-adherent surgical dressing made of smooth acetate gauze impregnated with Cuticerin ointment
- 3 x 3 inches
| Weight | 0.21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.6 × 6.1 × 0.5 in |
| E1 SKU | 642309_PK |
| Retail Description | Cuticerin Impregnated Dressing, 3 x 3 inch |
| Invoice description | DRESSING, CUTICERIN 3"X3" (10/PK 12PK/CS) |
| Manufacturer Name | Smith & Nephew |
| Manufacturer Number | 66045562 |
| Application | Oil Emulsion Impregnated Dressing |
| Brand or Series | Cuticerin |
| Color | Tan |
| Dimensions | 3 X 3 Inch |
| Length | Up to 4 Inch Length |
| Material | Acetate Gauze |
| QTY Per Sell | 10 |
| Shape | Square |
| Sterility | Sterile |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| Country of Origin | United States |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.